Steven Spielberg 1946. december 18-án született az Ohio államban található, Cincinnati nevezetű városban. Édesanyja, Leah Adler restaurátor, édesapja Arnold Spielberg villamosmérnök volt. Gyermekkorát New Jersey-ben töltötte, itt látta élete első mozifilmjét is.
Tinédzserként amatőr kalandfilmeket készített barátaival, melyek megtekintéséért 25 centes belépődíjakat szedett, a nővére pedig popcornt árult.
1958-ban csatlakozott a Boy Scouts of America (Amerika Cserkészei) nevezetű szervezethez, nemsokára pedig megszerezte a fényképezési kiválóságért járó kitüntetést, The Last Gunfight (Az utolsó tűzharc) c. 9 perces filmjével.
1963-ban írta meg és rendezte élete első igazi filmjét, melynek a Firelight címet adta és a helyi mozi vetítette, 1 dolláros profitot generálva.
Szülei válása után édesapjával Kaliforniába költöztek, itt szerezte meg az érettségijét is, 1965-ben. Többször is jelentkezett a Dél-Kaliforniai Egyetem színház, film és televízió szakára, ám sikertelenül. Karrierje az Universal Studio-nál indult be, de eleinte fizetést se kapott. 1968-ban mutatták be az Amblin című, 26 perces rövidfilmjét, ezután azonnal leszerződtették, és ő lett Hollywood legfiatalabban, hosszútávra leszerződtetett rendezője. Karrierje ezután indult csak igazán be. Már több, mint 40 éve van a pályán, bizonyított rendezőként, producerként és forgatókönyv íróként is, műveivel négyszer is elnyerte az Oscar-díjat, valamint számos más elismerést zsebelt be. Leghíresebb filmjei közé tartozik a Cápa, E.T., a Harmadik típusú találkozások, az Indiana Jones filmek, a Világok Harca, Schindler listája és a Jurassic Park is.
Jeffrey Katzenberg 1950. december 21-én született, New York városában. Édesanyja Anne, művész, édesapja Walter, tőzsdeügynök. 1969-ben érettségizett az Ethical Culture Fieldston School-ban. Karrierjét David Picker producer asszisztenseként kezdte, a Paramount Pictures-nél, 1974-től pedig Barry Diller-nek segédkezett, aki később a marketinges osztályhoz irányította. Ezt további kinevezések követték, míg végül a Paramount Pictures alelnöke lett.
1984-től a Walt Disney stúdiónál dolgozott, ahol olyan filmek készítésében vett részt, mint például a Jó reggelt, Vietnam! Az animációs filmek gyártásának megvalósításában is nagy szerepet játszott, segédkezett az Oroszlánkirály, A kis hableány, a Szépség és a Szörnyeteg illetve az Aladdin készítésénél is.
1994-ben megalapítják a DreamWorks stúdiót. A filmek készítésénél általában producerkedik, de kipróbálta magát már szinkronhangként is.
David Geffen 1943. február 21-én született New York-ban, Abraham Geffen és Batya Volovskaya gyermekeként. A brooklyn-i New Utrecth High School-ban szerezte meg az érettségit, majd a Santa Monica College-ben folytatta tanulmányait. Később elhagyta a Santa Monica-t és beiratkozott a Brooklyn College egyik éjszakai szakára, ám nem sokkal később innen is távozott. Rövid időt töltött a University of Texas at Austin nevezetű egyetemen is.
Karrierjét a William Morris Agency-nél kezdte, ahol ügynökként dolgozott, ehhez azonban diplomára lett volna szüksége, amit végül maga hamisított, így sikerült bekerülnie a céghez.
1970-ben megalapította társával, Elliot Roberts-sel az Asylum Records-ot, mely olyan hírességeket foglalkoztatott, mint Bob Dylan vagy Tom Waits. 1975-ben halálos betegséggel diagnosztizálták, ezért visszavonult, illetve tanított a Yale Egyetemen is. 1980-ban kiderült, hogy a diagnózis hibás, David egészséges, így visszatért a szórakoztatóiparba. Még ebben az évben megalapítja a Geffen Records nevű cégét. Ezt 1990-ben felvásárolja az MCA.
1994-ben alapítják meg a DreamWorks SKG-t, ám 2008-ban úgy döntött, hogy otthagyja a stúdiót. David egyébként a Forbes listáján az előkelő 52. helyen szerepel, így nem csoda, hogy rengeteg jótékonysági szervezetet támogat. Homoszexualitását nyílta vállalja.
SAJÁT ÍRÁS!
|